23. 11. 2019
Jmenuji se Vojta Lokša a zde představuji svou cestovatelskou prezentaci. Za roky čtení o cestování jsem postřehl, že velká část blogů začíná slovy „po letech jsem odešel z korporátu a začal žít opravdový život…“. Já to však mám přesně naopak – cestování mě bavilo odmala a krátce po maturitě jsem v cestovním ruchu začal pracovat, což už mi vydrželo deset let. Od roku 2011 pracuji jako průvodce se zaměřením především na Japonsko a Čínu, po nasbírání mnoha hodnotných zkušeností pak od roku 2018 jako produktový manažer v české cestovní kanceláři. I mimo četné pracovní cesty se však snažím co nejvíce cestovat soukromě.
Jak napovídá název blogu, po návštěvě téměř 80 zemí na šesti kontinentech jsem si nejvíce zamiloval Asii, kde jsem v součtu strávil několik let a kam dodnes jezdím nejméně pětkrát ročně. Mezi mé cestovatelsky nejoblíbenější země, kam se pravidelně vracím, patří Japonsko, Čína či Indonésie. Kromě samotného cestování se zajímám o příbuzná témata jako letectví, fotografie, asijské jazyky, gastronomie, asijská literatura či filmová tvorba.
Za ty roky jsem vyzkoušel spoustu způsobů cestování. Od stopování a spaní u místních přes Couchsurfing či ve společných noclehárnách pro 20 lidí během studentských let jsem se postupem času dostal do stavu, že si rád občas dopřeju stylový hotel či dražší zážitek typu vyhlídkový let. Obvykle se držím zlaté střední cesty. V kulturně zajímavých oblastech, které téměř neznám, se nebojím občas využít služeb místních průvodců – ne proto, že bych se bez nich ztratil, ale proto, že si uvědomuji jejich přidanou hodnotu, nejen co do informací, ale i co do kulturního přiblížení místnímu obyvatelstvu.
Obecně mě však při cestování nejvíce láká hezká příroda, odlehlá místa bez lidí s krásnými výhledy, a na druhou stranu pak zcela naopak živá moderní velkoměsta s atmosférou; o něco méně mě baví cestování „za lidmi“ a téměř úplně mě míjejí pláže a podmořský život. Nebráním se však ani významným historickým pamětihodnostem – že je někde spousta lidí, sice není příjemné (avšak se to často dá ovlivnit vhodným načasováním), ale povětšinou to vypovídá o významu a zajímavosti daného místa – prvoplánové vyhýbání se „místům, která najdete v průvodcích“ za každou cenu mi přijde jako trochu zbytečná póza.
Co zde najdete?
- Nekomerční originální obsah – (nejen) český internetový prostor je cestovatelskými blogy zcela přesycen, a já je nechci vykrádat ani opakovat. Veškerý obsah zde pochází ode mě a ač to nelze dodržet stoprocentně, snažím se věnovat spíše méně pokrytým tématům.
- Podrobnější články o zemích, které mám rád – Čína není jen Dlouhá zeď a Zakázané město, Japonsko není jen Akihabara a chrám Zlatého pavilonu. K zemím, kde jsem strávil měsíce až roky času, studoval jejich jazyky, kulturu a historii, toho mám spoustu co říct.
- Netradiční destinace – jsou různá místa, která mě přilákala svou exotičností, netradičností, obecně vnímanou neatraktivitou či mě tam zatáhla jiná náhoda. Je nevyhnutelné, že mé články o těchto destinacích budou méně podrobné než o místech, kde jsem byl mnohokrát, i zde se však budu snažit o jejich originalitu, zajímavost a kvalitní fotodokumentaci.
- Mou fotografickou tvorbu – focení mě baví a snažím se řadu let své schopnosti zlepšovat. Stále jsem však samouk a amatér a rád si vyslechnu kritické komentáře. Fotím bezzrcadlovým APS-C s výměnnými objektivy Samsung NX30.
- Články o létání, zajímavých letištích či produktech aerolinek.
- Upozornění na příležitostné přednášky a promítání, která pořádám.
Co zde nenajdete?
- Mnohokrát napsané povrchní články typu „10 věcí, které nesmíte vynechat v New Yorku“ – takových článků se na internetu válí spousta, z většiny se mezi sebou obsahově shodují, a každý si je může během pár sekund vygooglit.
- Články na téma „jak cestovat co nejvíce low-cost“ – zažil jsem stovky nocí v hostelech, špinavých ubytovnách či u místních doma přes Couchsurfing a mám z toho spousty úžasných zážitků a historek. Ale toto téma už považuji blogově za vyčerpané, a přenechám ho tedy jiným.
- Podrobné návody – velmi rád se dělím o tipy na místa, která jsou zajímavá, zároveň se o nich tolik nemluví a nepíše. Mé články však cílí na alespoň trochu zkušené cestovatele, kteří nečekají, že všechnu práci s přípravou za ně udělají ostatní. Proto nebudu rozepisovat dlouhé návody, jak se na ona místa dostat, když se tyto informace obvykle dají velmi snadno dohledat (když už se o existenci daných míst dozvíte).
- Fotky z iPhonu, vysmáté fotky ze selfie tyček či klišovité mé zasněné pohledy do dálky – blog nemá za cíl propagovat mou osobu, ale přinášet publiku zajímavé informace.
- Placenou reklamu a referraly maskované za tipy na „výhodné“ ubytování či letenky – blog píšu pro radost, ne pro výdělek, takže nemám tyto jednoduché triky zapotřebí. Za reference, které jsou uvedeny v sekci „odkazy“ (včetně komerčních akcí/subjektů), nečerpám žádné finanční protislužby.